USG jamy brzusznej – Olsztyn
Wykonujemy USG jamy brzusznej w Olsztynie. To badanie diagnostyczne wykorzystujące fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Procedura polega na skanowaniu obszaru jamy brzusznej za pomocą sondy ultrasonograficznej, która emituje fale dźwiękowe i odbiera ich echo od struktur wewnętrznych ciała. Służy do wizualizacji organów wewnątrzbrzusznych, takich jak wątroba, trzustka, pęcherzyk żółciowy, jelita, nerki i śledziona. Obrazy uzyskiwane podczas USG pozwalają lekarzom ocenić strukturę, wielkość, konsystencję i ewentualne zmiany patologiczne w tych narządach. W naszym centrum można zapisać się także na USG tarczycy, piersi, jąder i układu moczowego.
W jakim celu wykonuje się USG jamy brzusznej?
USG brzucha jest wykorzystywane do diagnozowania chorób wątroby (takich jak stłuszczenie, torbiel wątroby), kamieni w pęcherzyku żółciowym, nowotworów, stanów zapalnych, przeszkód w przewodach żółciowych czy problemów nerek. Częstotliwość wykonywania badania USG jamy brzusznej może być uzależniona od okoliczności i stanu zdrowia pacjenta.
Zazwyczaj zaleca się je w przypadku dolegliwości takich, jak:
- problemy z oddawaniem moczu, bóle nerkowe, krew w moczu, nietrzymanie moczu;
- bóle w nadbrzuszu, zgaga, uczucie "pełności", wymioty, kolkowe bóle żółciowe;
- bóle pleców w okolicy lędźwiowej lub krzyżowej;
- bóle brzucha promieniujące do pachwiny, obecność guza w brzuchu;
- wzdęcia, zaparcia.
Na badanie należy przyjść na czczo (min. 6 h), a w przeddzień stosować lekkostrawną dietę. Do warto na godzinę przed procedurą wypić 1-1,5 litra niegazowanej wody. O dokładnym sposobie przygotowania do USG jamy brzusznej w Olsztynie informuje lekarz.
Skierowanie na USG jamy brzusznej
Badanie USG jamy brzusznej jest kluczowym narzędziem diagnostycznym, które pozwala na dokładną ocenę stanu narządów wewnętrznych. Specjaliści dbają o to, aby każda decyzja była poparta rzetelną wiedzą na temat stanu danej osoby i indywidualnym podejściem. Jeśli jest taka konieczność, zlecają również dodatkowe badania. Dopiero na podstawie wszystkich uzyskanych wyników możliwa jest dalsza diagnostyka i zaplanowanie leczenia.