Laserowe usuwanie żylaków - EVLT:

EVLT (ang. EndoVenous Laser Treatment) to nowoczesna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych, których przyczyną jest niewydolność pniowa żył odpiszczelowych lub odstrzałkowych.

Klasycznym sposobem leczenia operacyjnego jest chirurgiczne usunięcie niewydolnych żył (stripping) polegające na wykonaniu cięć chirurgicznych , wypreparowaniu żył oraz ich całkowitym usunięciu. Wykonanie zabiegu wiąże się z koniecznością hospitalizacji, wymagane jest wykonanie znieczulenia regionalnego lub ogólnego, rekonwalescencja po zabiegu trwa 2-3 tygodnie . Od kilku lat coraz szerzej stosowane są metody leczenia nieinwazyjnego, polegające na wewnątrznaczyniowej ablacji niewydolnych żył. Jedną z tych metod jest, zastosowana po raz pierwszy w USA, wewnątrznaczyniowa ablacja laserowa EVLT.

Podstawową zaletą i istotą laserowego usuwania żylaków (EVLT) jest wykonanie całego zabiegu bez cięć chirurgicznych. Operacja polega na nakłuciu niewydolnej żyły pod kontrolą ultrasonografu, wprowadzeniu do jej światła włókna, którego końcówka emituje światło lasera. Energia lasera w ułamku sekundy powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Efekt pod postacią likwidacji nieprawidłowego przepływu w chorej żyle uzyskiwany jest natychmiast, przebudowa i włóknienie żyły trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Cała procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, tzw. znieczuleniu tumescencyjnym. Pacjent po około 15 minutowej obserwacji może opuścić Ośrodek. Powrót do codziennej aktywności trwa najczęściej 1-2 dni. Dolegliwości bólowe są niewielkie i najczęściej nie wymagają stosowania leków przeciwbólowych.

Procedura usuwania żylaków metodą laserową składa się z następujących etapów:

 • 1. Wprowadzenie, pod kontrolą USG, do żyły specjalnego cewnika i włókna lasera
 • 2. Znieczulenie żyły na całym jej przebiegu również pod kontrolą USG
 • 3. Uruchomienie lasera (w naszym Ośrodku jest to laser Nd-Yag 1064nm firmy Fotona)
 • 4. Stopniowe wysuwanie cewnika wraz z włóknem uruchomionego lasera ( trwa to 5-7 minut)
 • 5. Założenie pończochy o stopniowanym ucisku

Zabieg uzupełniany jest o usunięcie żylaków techniką miniflebectomii Varad'ego polegającej na wykonaniu drobnych nacięć (ok. 1-1,5 mm) i usunięciu żylaków specjalnymi narzędziami lub kleroterapią piankową. Po zabiegu pacjent musi nosić pończochę uciskową przez co najmniej miesiąc.

Opieka pooperacyjna polega na badaniach kontrolnych wykonywanych 2-3 dni po zabiegu, około 4-5 tygodni oraz około 6 miesięcy po zabiegu. Resztkowe żylaki, teleangiectazje (tzw. pajączki) usuwane są metodą skleroterapii.

Koszt zabiegu wynosi:

 • Jedna kończyna
  3 000 pln
 • Obie kończyny
  5 000 pln

Cena obejmuje laserową ablację żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej oraz jednoczesną miniflebectomię lub skleroterapię piankową.

W cenie zabiegu pierwsza i druga wizyta kontrolna z ewentualną jedną sesją dodatkowej skleroterapii. Następne wizyty kontrolne i sesje skleroterapii wykonywane odpłatnie według cennika.