Badania USG wykonywane w naszym Centrum:

USG u kobiet ciężarnych

Czemu służy badanie USG u kobiet ciężarnych?:

Jest to badanie w pełni bezpieczne zarówno dla matki jak i dla płodu, niebolesne, nie wymagające specjalnego przygotowania i nie powinno wywoływać żadnych obaw. Za jego pomocą możliwe jest nie tylko potwierdzenie istnienia ciąży, ale również wykrycie wszelkich nieprawidłowości rozwoju płodu czy też zagrożeń powikłań przebiegu ciąży i życia płodu bądź potwierdzenie prawidłowego rozwoju ciąży.

Ultrasonografia umożliwia także określenie ilości płodów. Pęcherzyk płodowy za pomocą USG można stwierdzić już po 4 tygodniach od 1 dnia ostatniej miesiączki. Pozwala ono na określenie wieku ciążowego. Najprecyzyjniejszy wynik można uzyskać wykonując USG w pierwszych tygodniach ciąży, gdyż w tym czasie płód rozwija się podobnie. W późniejszym okresie wielkość płodów w poszczególnych tygodniach ciąży może być różna. Około 20 tygodnia ciąży można określić płeć dziecka. Za pomocą tego badania można także ustalić przybliżoną wagę dziecka, co ma istotne znaczenie w podejmowaniu decyzji o sposobie rozwiązania ciąży.

Kiedy i jak często powinno być wykonywane badanie USG u kobiet ciężarnych?:

Podczas ciąży niepowikłanej USG wykonywane jest 3 razy: na początku ciąży, ok. 20 tygodnia ciąży oraz na ok. 2 tygodnie przed terminem porodu. Ilość przeprowadzanych badań uzależniona jest od prawidłowości przebiegu ciąży.

Czemu służy badanie USG piersi?

Dzięki temu badaniu można wykryć zmiany chorobowe tj. choroby sutka czy raka .

Kiedy i jak często powinno być wykonywane badanie USG piersi?

Kobiety powinny zgłosić się na badanie do swojego lekarza jeśli tylko zauważą zmiany kształtu lub wielkości piersi, zaczerwienienie, pogrubienie lub owrzodzenie skóry, wyczuwalne guzy i zgrubienia w piersiach.

PROFILAKTYKA:

Jeśli kobieta nie należy do tak zwanej grupy podwyższonego ryzyka, powinna pierwsze USG wykonać między 25. a 30. rokiem życia, a potem zgłaszać się na nie co pół roku. Jeżeli jest w grupie ryzyka – na przykład jej matka miała raka piersi, ona sama nie rodziła, stosuje hormonalną antykoncepcję – USG piersi powinna wykonywać regularnie, począwszy od 20. roku życia.

Uwaga: Najlepiej wykonywać badanie między 1-10 dniem cyklu miesiączkowego.

Czemu służy badanie USG jamy brzusznej?

By ocenić stan narządów jamy brzusznej – wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i dużych naczyń, pęcherza i gruczołu krokowego, macicy i przydatków.

Kiedy i jak często powinno być wykonywane badanie USG jamy brzusznej?
W przypadku gdy dokuczają nam poniższe dolegliwości:

  • – Bezmocz, trudności w oddawaniu moczu, pieczenie podczas oddawania moczu, krwiomocz, nietrzymanie moczu, kolka nerkowa, ból w podbrzuszu
  • – Ból w nadbrzuszu, zgaga, odbijania, uczucie „pełności” w nadbrzuszu, wymioty, kolka żółciowa
  • – Bóle pleców w okolicy lędźwiowej/bóle pleców w okolicy krzyżowej
  • – Ból brzucha promieniujący do pachwin, tętniący (pulsujący) guz w brzuchu
  • – Żółtaczka mechaniczna
  • – Wzdęcie, zatrzymanie wiatrów i stolca

 

Uwaga: Przygotowanie do badania:

  • – przed badaniem min. 6 godzin pozostać na czczo
  • – w przeddzień badania dieta powinna być lekkostrawna
  • – wskazane jest na 1 godzinę przed badaniem wypić 1-1,5 litra niegazowanego płynu (woda)
  • – zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań

Czemu służy badanie USG tarczycy?

Badanie to jest nieinwazyjną metodą wykrywania zmian patologicznych w narządach, pozwala na orientacyjną ocenę kształtu, wielkości i położenia narządu. Pozwala również dokonać oceny gruczołu tarczowego i innych struktur znajdujących się na szyi (takich jak: węzły chłonne , naczynia krwionośne).

W badaniu USG tarczycy niezwykle istotna jest dokładna diagnostyka miąższu, wymiarów narządu, a w przypadku wykrycia zmian ogniskowych ? ocena ich budowy (guzek lity, torbiel) i lokalizacji oraz ewentualnie naciekania naczyń.

Kiedy i jak często powinno być wykonywane badanie USG tarczycy?

Sygnałem, że z tarczycą może być coś nie w porządku, jest najczęściej jej powiększenie (wole), widoczne lub wyczuwalne dotykiem. Ponieważ tarczyca wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, jej schorzenia mogą dawać różne objawy.

Czynność tarczycy bada się za pomocą testów określających poziom jej hormonów – trójodotyroniny (T 3) i tyroksyny (T 4) – w surowicy krwi. Oznacza się też poziom tyreotropiny (TSH), hormonu przysadki mózgowej, który steruje pracą tarczycy. Ocenę struktury tego gruczołu rozpoczyna się zazwyczaj od badania USG.

Uwaga: Zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań.

Czemu służy badanie USG jąder?

Celem badania jest diagnostyka zmian rozrostowych gruczołu krokowego (łagodnych i nowotworowych) oraz prostaty.

Kiedy i jak często powinno być wykonywane badanie USG jąder?

Wskazaniem do badania są: podejrzenie wodniaka, guza jądra i najądrza, torbieli nasiennych, żylaków powrózka nasiennego, uraz, bolesne jądro lub moszna (skręt, zmiany zapalne), nieprawidłowa sprężystość jądra w badaniu palpacyjnym (guzy).

Uwaga: Zalecane jest przedstawienie lekarzowi opisów poprzednich badań.

Czemu służy badanie USG układu moczowego?

Celem badania jest wykrycie, określenie wielkości i charakteru zmian chorobowych nerki, moczowodu i pęcherza moczowego, wykrycie i zlokalizowanie złogów kamicznych w układzie moczowym.