Ortodoncja

Zadbamy o Twój uśmiech.

Ortodoncja jest specjalistyczną gałęzią stomatologii, zajmującą się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu oraz wad szczękowo-twarzowych u dzieci, młodzieży i dorosłych.

Terapia ortodontyczna wpływa nie tylko na właściwe stosunki międzyzębowe lecz także na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy. Stąd coraz częściej ortodoncja nazywana jest ortopedią szczękową, względnie zachowawczą ortopedią szczękową.

Leczenie dzieci (aparaty zdejmowane) – warto odwiedzić ortodontę w jak najmłodszym wieku, ponieważ usunięcie potencjalnych wad zgryzu u dzieci odbywa się poprzez zastosowanie nieraz bardzo prostych aparatów pomagających naturze łatwo skorygować istniejące zaburzenia. To niezwykle ważne, gdyż nieleczona wada zgryzu prowadzi do m.in.:

 • – nasilenia próchnicy, a co za tym idzie również przedwczesnej utraty zębów
 • – chorób przyzębia (parodontoza)
 • – zgryzu urazowego, tzn. przeciążenia pewnych zębów
 • – zaburzeń funkcji żucia – chorób przewodu pokarmowego,
 • – wad wymowy
 • – zaburzeń w funkcjonowaniu stawów skroniowo – żuchwowych.

Jeśli rodzice są zaniepokojeni wyglądem zgryzu dziecka lub stomatolog uzna, iż konsultacja jest konieczna, należy udać się do ortodonty jak najszybciej. W sytuacji, gdy wszystko wydaje się być w porządku, a rodzice chcieliby odbyć konsultację dla własnej wiedzy, należy zgłosić się z dzieckiem nie wcześniej niż w 4-5 roku życia. UZĘBIENIE MIESZANE. Rozpoczyna się w 6-7 roku życia i jest to okres największych zmian w zgryzie człowieka. W tym okresie stosuje się z powodzeniem różnego rodzaju aparaty, w większości aparaty zdejmowane, ale niekiedy proste odmiany aparatów stałych.

Leczenie dzieci (od 13 roku życia) i dorosłych (aparaty stałe) można rozpocząć w każdym wieku – warunkiem jest wystarczająca ilość i jakość kości, wyleczone zęby i brak ostrych stanów zapalnych przyzębia (dziąseł). Leczenie ortodontyczne prowadzone jest aparatami stałymi.

Przed założeniem aparatu ortodontycznego wszystkie zęby muszą być wyleczone. Zalecamy również zdjęcie osadu i kamienia nazębnego oraz fluoryzację zębów.

Leczenie ortodontyczne zaczyna się od opracowania planu leczenia. Ortodonta zaczyna od wykonania tzw. wycisku uzębienia i dokonania na otrzymanym modelu skrupulatnych pomiarów. Przed założeniem aparatu wykonywany jest pantomogram i telerentgenogram, w niektórych przypadkach zaleca się też wykonanie RTG czaszki oraz kości śródręcza i nadgarstka (pomagają one ocenić czy proces wzrostu jest zakończony, a jeśli nie to jak długo będzie trwać).

Stałymi elementami aparatu są zamki i pierścienie. Zarówno zamków, które są przyklejone do zewnętrznych powierzchni zębów, jak i trzymających całą konstrukcję pierścieni nie zdejmuje się w trakcie leczenia ortodontycznego. Stałe elementy łączy sprężysty drut wygięty w łuk, który przymocowany jest do zamków za pomocą lingatur. Łuk i lingatury stanowią wymienne elementy, które na wizytach kontrolnych, odbywających się co 4-6 tygodni, są aktywowane lub zmieniane. W trakcie leczenia zęby stopniowo ulegają przemieszczeniom. Leczenie trwa średnio 1,5 roku do 2 lat. W niektórych przypadkach wymaga zmiany kształtów zębów poprzez odbudowę lub zwężenie koron oraz mostów lub uzupełnienia protetyczne brakujących zębów.

W naszym Centrum wykorzystujemy materiały stomatologiczne firmy DENTAURUM.

Istotną kwestią w czasie noszenia aparatu stałego jest higiena jamy ustnej. Zęby należy myć po każdym posiłku. Czyszczenie zębów w tym okresie jest utrudnione, dlatego zalecamy wizytę w gabinecie higieny, gdzie higienistka pokaże jak czyścić dokładnie zęby, jakich szczoteczek i nici używać oraz jak je stosować. Raz na pół roku (lub częściej) należy poddać się profesjonalnemu zabiegowi oczyszczania zębów.

 • – jeśli nie jest zadowolony z ustawienia swoich zębów,
 • – jeśli ma opory przed swobodnym uśmiechaniem się,
 • – jeśli ma wrażenie, że twarz starzeje się za szybko w okolicach kątów ust oraz zewnętrznych kącików oczu,
 • – jeżeli obserwują wydłużanie się koron zębów lub ich powolne tłoczenie się, zwłaszcza w czasie wyrzynania się ósemek,
 • – jeżeli ząb lub grupa zębów zaczyna się chwiać,
 • – w przypadkach początków paradontozy,
 • – przy ścieraniu się zębów (zwłaszcza dolnych przednich),
 • – przy trudności z szerokim otwarciem ust (zwłaszcza rano),
 • – jeśli rano mają uczucie „drętwiałych”zębów lub zmęczonych mięśni (zwłaszcza w okolicy kąta żuchwy),
 • – przy bólach głowy niewiadomego pochodzenia.